امروزه انواع یخچال و فریزر فروشگاهی در مدل های متنوعی ساخته می شوند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا یخچال فروشگاهی و فریزر، در طرح های زیبا و با کیفیت بالا تولید شوند تا چشم هر بیننده ای را به خود جذب کنند. تنوع بالای محصولات موجب سخت شدن انتخاب یخچالی مناسب و کارآمد شده است. یخچال و فریزر فروشگاهی نوعی سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شوند. اگر انتخاب مناسبی نداشته باشید وقت و هزینه خود را هدر داده اید و به نتیجه مطلوب و سود مورد انتظار خود نمی رسید.

انتقال برودت در یخچال فریزر فروشگاهی

انتقال برودت در یخچال فریزر فروشگاهی به دو روش صورت می پذیرد: طبیعی و اجباری.

در روش طبیعی، انتقال برودت از اواپراتور انجام می شود. هوای سرد به دلیل سنگینی به طرف پایین حرکت می کند. این نوع از سیستم برودت را می توان در اکثر مدل های یخچال ویترینی سوپرمارکتی مشاهده نمود.

انواع یخچال و فریزر فروشگاهی:

به طور کلی فریزر و یخچال های فروشگاهی به دو دسته کلی تقسیم می شوند : یخچال و فریزر پرده هوا یا بدون درب و یخچال و فریزر درب دار.

1.فریزر و یخچال پرده هوا (بدون درب)

در فریزر و یخچال پرده هوا، گردش هوا به صورت اجباری می باشد. سیستم آن به این صورت است که هوای سرد موجود در اواپراتور توسط فن تخلیه شده و گردش هوا انجام می شود. فن هوای سیستم را مکیده و آن را از اواپراتور عبور می دهد. هوای سرد از فن خارج شده و به کابین یخچال و فریزر و بین محصولات داخل آن رفته و این هوا دوباره توسط فن مکیده می شود. این سیکل تا زمانی که دمای هوای یخچال پرده هوا به دمای مطلوب برسد ادامه دارد.

انواع یخچال و فریزر پرده هوا :

فریزر و یخچال پرده هوا در دو نوع موتور سرخود و موتور مرکزی تولید می شوند. تفاوت آن ها در مکان نصب موتور آن ها است. در یخچال موتور سر خود، موتور در زیر یخچال یا داخل بدنه یا زیر سقف آن نصب می گردد. این نوع یخچال دارای معایبی مانند کوچک شدن فضای کابین یخچال به دلیل قرار دادن کمپرسور و کندانسور در آن است. همچنین یخچال موتور سر خود، سر و صدای زیاد و گرمای زیادی تولید می کند و محیط داخلی فروشگاه را گرم می کند. این یخچال جهت استفاده در فضاهای کوچک و فروشگاه هایی که محیط بیرونی برای نصب کمپرسور و کندانسور ندارند، مناسب است.

موتور در یخچال با موتور مرکزی، در محیطی خارج از فروشگاه نصب می شود. این یخچال ها نسبت به یخچال های موتور سرخود مزایای زیادی دارند. از جمله شکیل بودن آن ها و داشتن فضای بزرگ تر برای چیدمان محصولات بیشتر. همچنین بدون درب بودن آن کار فروشنده را در چیدن محصولات و برداشتن کالا را توسط مشتری آسان می کند.

انتخاب بهترین نوع یخچال پرده هوا به عوامل زیادی بستگی دارد. مانند یکسان بودن دما در تمام نقاط آن، فضای داخلی با قابلیت استفاده بهینه و حداکثری جهت چیدمان کالا، استفاده از قطعات مرغوب در بدنه و موتورخانه و قیمت یخچال پرده هوا. هنگام نصب موتور باید توجه داشته باشید که فضای کافی برای گردش هوا باشد. زیرا اگر فضا و شرایط قرار گیری موتور و کندانسور مناسب نباشد، سیستم به درستی کار نخواهد کرد.

2.یخچال و فریزر درب دار

یخچال و فریزر درب دار نیز قابل استفاده در اکثر سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها می باشد. فریزر یا یخچال درب دار در دو نوع ایستاده و خوابیده تولید می شود. هم چنین انواع دیگری از این فریزر ها مانند فریزر ترکیبی وجود دارد.

Tagged with: , , , , , , , , ,