سردخانه های صنعتی سال ها مورد استفاده صنایع گوناگون از جمله صنایع غذایی بوده است. در این بخش به بررسی اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی و انواع سردخانه صنعتی از لحاظ دمایی خواهیم پرداخت.

سردخانه چیست؟

به طور کل سردخانه ها اتاق هایی هستند که توانایی نگه داری شرایط خاص برای مدت زمان طولانی را دارند. همچنین سردخانه های معمولی که برای نگه داری میوه و سبزیجات و حتی مواد لبنی مورد استفاده است. این اتاق ها با داشتن دمایی بین ۱۰- تا ۱۰+ به افزایش طول عمر محصولات غذایی کمک به سزایی کرده است. پیشرفت تکنولوژی در ساخت سردخانه صنعتی در طول سال ها با بالا بردن سطح کیفی هویت داخل سردخانه ها و پیشرفت در ساخت عایق های دیواره سردخانه ها مصرف انرژی در آنها را به طرز چشم گیری کاهش داده اند. به طور کلی دو نوع سردخانه از لحاض دمایی داریم که به شرح زیر است.

سردخانه های بالای صفر

سردخانه بالای صفر، مناسب نگه داری محصولات در دمای 1+ تا 4+ درجه سانتی گراد می باشد. سردخانه های بالای صفر، به عنوان سردخانه های کوتاه مدت و سردخانه های بلند مدت شناخته می شوند. محصولات را به تدریج وارد سردخانه های کوتاه مدت کرده و پس از گذشت چند روز به سرعت آن ها را از سردخانه خارج کرده و محصولات جدید را جایگزین آن ها می کنند. زمان نگهداری محصولات در سردخانه های کوتاه مدت از یکی دو روز تا یک هفته می باشد. در بعضی مواقع و خیلی به ندرت پیش می آید که 15 روز نیز شود.

سردخانه های بلند مدت، در انبارهای تجاری ساخته می شوند و بیشتر با نام سردخانه عمومی شناخته می شوند. مدت زمان نگهداری محصولات در سردخانه های بلند مدت به نوع محصول و شرایط آن بستگی دارد. این زمان برای برخی از محصولات از 7 تا 10 روز است و ممکن است برای بعضی از آن ها بین 6 تا 8 ماه نیز طول بکشد. محصولاتی که قابل نگهداری در شرایط بالای صفر هستند می توان به میوه و سبزیجات، صیفی جات، لبنیات، دارو و گل و گیاه اشاره کرد. در ادامه راجع به اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی صحبت خواهیم کرد.

سردخانه های زیر صفر

سردخانه زیر صفر با داشتن دیواره هایی با عایق های قوی تر و موتور های قدرتمند تر قابلیت پایین آوردن دمای محیط سردخانه تا ۴۰- را دارند. این سردخانه ها برای محصولاتی که نیاز به نگه داری در شرایط خاص و فریز شدن دارند استفاده می شوند. برای مثال این سردخانه ها مناسب ترین فضا برای تازه نگه داشتن گوشت، مواد دریایی، بستنی و دیگر محصولاتی از این دسته است.

سردخانه های صنعتی

اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی کدام اند؟

در بخش قبلی اشاره ای به چند بخش از یک سردخانه صنعتی داشتیم و اکنون به بررسی دیگر قسمت های تشکیل دهنده یک سردخانه صنعتی خواهیم پرداخت. در این بخش به بررسی بخش های فنی این محصول که شامل اجزای تشکیل دهنده محصول است، خواهیم پرداخت که شامل جنس دیواره های یک سردخانه صنعتی، درب سردخانه و سیستم برودتی هر مدل آن می شود.

دیواره سردخانه صنعتی

یکی از اجزای تشکیل دهنده سردخانه، جنس دیواره آن می باشد. از آنجایی که سردخانه های صنعتی با مواد غذایی و دارویی تماس مستقیم دارند و رعایت موارد بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است، دیواره های سردخانه ها از پنل های CFC-free با عایق PU ساخته می شوند.

این دیواره ها به دلیل مقاومت بالا در برابر نگه داشتن دما بهترین انتخاب برای یک سردخانه صنعتی می باشند. به علاوه این نوع مواد از جمع شدن رطوبت و در نتیجه رشد قارچ و کپک در طول زمان جلوگیری می کنند. لای بیرونی این پنل ها با استیل پوشانده می شود که طبق استاندارد بهداشت جهانی است. این پنل ها در هر سایز و ابعادی قابلیت ساخت دارند و به راحتی نصب می شوند.

درب سردخانه صنعتی

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی که ارتباط مستقیم با کارکرد سردخانه دارد، درب ورودی سردخانه است. درب سردخانه صنعتی مهم ترین نقش در سالم نگه داشتن سردخانه و ثابت نگه داشتن شرایط داخلی سردخانه بازی می کند. مواد سازنده و تکنولوژی درب سردخانه تاثیر مستقیمی بر پایداری و طول امر محصولات در درون یک سردخانه دارد.

عموما درب ها از پنل های Polyurethane یا همان ساندویچ پنل ها ساخته می شوند. این پنل ها در کنار بخش های استیل و ورق های گالوانیزه به یکدیگر متصل و درب یک سردخانه صنعتی را تشکیل می دهند. این درب ها با توجه به سایز سردخانه صنعتی و دمای داخلی طراحی و ساخته می شوند. این درب های قابلیت کار در دمای ۴۰- تا ۱۰+ را بدونه کوچکترین نفوذ هوا از داخل به بیرون یا بلعکس را دارند.

سیستم برودتی سردخانه

از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی، سیستم برودتی است که دارای یک موتور خنک کننده هستند که با به جریان انداختن هوای سرد در فضای سردخانه دمای محیط را به دمای مطلوب مصرف کننده می رساند. لوله کشی داخلی نسل جدید این خنک کننده ها با استفاده از لوله های مسی و آلومینیومی و عایق های خاص ساخته شده تا از هدر رفتن انرژی تا بیشترین حد ممکن جلوگیری کند. این موتور ها را می توان در مقیاس های کوچک با فشار پایین و یا سردخانه های صنعتی در مقیاس بزرگ استفاده کرد. سیستم های برودتی سردخانه های صنعتی قلب تپنده این محصول به حساب می آیند. چرا که با وجود سیستم برودتی شما قادر به تنظیم یک سردخانه صنعتی به فریزر و یا یخچال را دارید.

یونیت کندانسور

یونیت کندانسور یکی دیگر از بخش ها و اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی است. این بخش شامل یک کمپرسور، یک کندانسور، یک محفظه روغن، فن موتور و یک برد الکترونیکی می باشد.

مواد خنک کننده به صورت بخار وارد کمپرسور می شوند، به صورت فشرده به مایع تبدیل می شوند و آن مایع به داخل سیستم رفته و سردخانه را خنک می کند و به صورت گاز به موتور برمی گردد. خطوط چند منظوره از واحد های خنک کننده هوا، آب سرد و خنک کننده موتور برای یک سردخانه تعبیه می شود که مصرف انرژی را به حداقل ممکن برساند. این خطوط چند منظوره خنک کننده سردخانه های صنعتی بگونه ای طراحی شده که استفاده های تجاری از ان بسیار ساده بوده و سرویس های دوره ای ان به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن امکان پذیر است که کمترین وقفه در فعالیت تجاری را به همراه دارد.

ساخت سردخانه صنعتی

Tagged with: , , , , , , ,