شرایط نگهداری انواع مواد غذایی در طی پروسه های مختلف متفاوت می باشد. ابتدا باید آن ها را در سردخانه صنعتی نگهداری کرد؛ از همین جهت مراحل ساخت سردخانه صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا دقت در نصب سردخانه و به کار بردن تجهیزات مرغوب، کیفیت و عمر سردخانه را بالا می برد. یخچال صنعتی، معمولا برای ذخیره و انبار مواد غذایی در حجم انبوه کاربرد دارد و اصولا به دو بخش، سردخانه های کوتاه مدت و سردخانه های بلند مدت تقسیم می شود. در ساخت سردخانه صنعتی برای نمای بیرون آن باید از استیل استفاده کنند تا هم شستشوی آن بهتر انجام شود و هم از بین رفتن میکروب و عفونت از آن راحت تر است.

سردخانه صنعتی کوتاه مدت برای نگهداری سبزیجات، لبنیات، دارو، میوه و حتی گل و گیاه که بین یک روز تا یک هفته نگهداری آن ها طول می کشد، استفاده می شود. این سردخانه ها مدت زمان کمتری روشن می باشند، بی صدا هستند و دمای آن ها معمولا بالای صفر است. اما موادی نظیر گوشت، مرغ و مواد غذایی دریایی که باید در شرایطی خاص و مدت زمان طولانی تری نگهداری شوند، در سردخانه زیر صفر نگهداری می شوند که دمای آن تا منفی 18 هم می رسد.

اما در خصوص یخچال صنعتی … جامعه هدف یخچال های صنعتی، سوپرمارکت ها، هتل ها، رستوران ها و فروشگاه های زنجیره ای است. صاحبان فروشگاه های عرضه مواد غذایی باید بدانند کدام یخچال فروشگاهی را برای فروشگاه شان انتخاب کنند تا هم پاسخگوی نیازهای آن ها باشد و هم زیبایی را برای محیط فروشگاه به ارمغان آورد .

طراحی یخچال فروشگاهی به شکلی ست که با توجه به باز و بسته شدن مکرر درب آن ها ، مواد را در دمای خاص نگهداری می کند و تازگی مواد غذایی را ضمن به نمایش گذاشتن آن حفظ می کند . این دستگاه ها به لحاظ سایز، شکل و حتی میزان مصرف انرژی، متفاوت از نوع خانگی آن است، زیرا با اجزایی نظیر اواپراتور، فن های خنک کننده، گرم کننده های ضد برفک و کمپرسورهای با کارآیی بالا طراحی شده اند.

انواع یخچال فروشگاهی عبارتند از یخچال پرده هوا (ایستاده) که به عنوان یخچال سوپرمارکت و یخچال هایپرمارکت استفاده می شود، یخچال ویترینی (خوابیده) که در دو مدل یخچال ویترینی شیشه خم و شیشه تخت وجود دارند، فریزر خوابیده (صندوقی) و … است. یک یخچال صنعتی خوب، بهتر است ویژگی هایی شامل طبقات قابل جا به جایی و تنظیم، چرخ جهت انتقال آسان از بخشی به بخش دیگر و نورپردازی LED درون کابین یخچال به منظور نمایش بهتر محصولات به مشتریان داشته باشد.

Tagged with: , , , , , , , , ,