نکات مهم هنگام خرید یخچال و فریزر

یخچال یکی از اجزای اصلی و ضروری در هر آشپزخانه ای است. ممکن است یک آشپزخانه به اجاق گاز یا مایکروویو نیازی نداشته باشد. اما تصور آشپزخانه بدون یخچال غیر ممکن به نظر می رسد. خرید یخچال و فریزر کار مهم و پیچیده ای است. زیرا یخچال وسیله ای است که به مدت طولانی در منزل یا محل کارتان مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین در انتخاب آن دقت کنید. قبل از بررسی نکات مهم خرید یخچال و فریزر، بد نیست تاریخچه ای از ساخت یخچال و فریزر را نیز مطالعه کنیم.

تاریخچه به وجود آمدن یخچال و فریزر

برخی از مواد غذایی برای تازه و سالم ماندن نیاز به فضایی سرد برای نگهداری دارند. در گذشته، از روش های گوناگونی برای این کار استفاده می کرده اند. مانند آویزان کردن گوشت یا بعضی از میوه ها از سقف در اتاقی تاریک، چال کردن مواد غذایی، استفاده ار آب انبار، یخدان، غارهای زیر زمینی و … . تاریخچه به وجود آمدن یخچال از جایی شروع شد که بشر با فساد مواد غذایی و مسمومیت ناشی از آن مواجه شد.

در سال 1748 میلادی اولین یخچال مصنوعی توسط ویلیام کولین، دانشمند اسکاتلندی ساخته شد. سپس در سال 1805 مخترع آمریکایی، اولیور ایوانس که به عنوان پدر علم یخچال شناخته می شود، یخچال بخار فشرده را اختراع کرد. سپس در سال 1834 میلادی، اولین یخچال جهان توسط یک مخترع آمریکایی دیگر به نام جاکوب پرکینز ساخته شد. دانشمندان دیگر تلاش کردند تا طرح اولیور ایوانس را تکمیل کنند. سرانجام در سال 1913 میلادی، اولین یخچال خانگی توسط فرد ولف، مخترع آمریکایی، ساخته شد.  با گذشت زمان و پدید آمدن فروشگاه ها، یخچال و فریزر فروشگاهی ساخته شد. خلاصه آن که دانشمندان و مخترعین زیادی تلاش های بسیاری کردند تا یخچال ها به شکل امروزی به وجود آیند.

واحد اندازه یخچال و فریزر

اندازه یخچال و فریزر نقش مهمی در انتخاب و خرید آن دارد. واحد اندازه یخچال، فوت مکعب (cubic foot) است. هر فوت مکعب معادل 28.3168 لیتر می باشد. یعنی فضایی به اندازه 28 مکعب 10*10* 10 را اشغال می کند. به عنوان مثال یک یخچال 12 فوت، به فضایی معادل 336 (12*28) مکعب 10*10*10 احتیاج دارد.

1. اندازه و ظرفیت مناسب هنگام خرید یخچال و فریزر

یخچال ها با ابعاد و گنجایش های مختلفی تولید می شوند. گنجایش یخچال یکی از فاکتورهای مهم است که تاثیر زیادی در انتخاب شما دارد، پس توجه ویژه ای به آن داشته باشید. فضای آشپزخانه و قسمتی را که می خواهید به یخچال اختصاص دهید را بررسی کنید. یخچالی را انتخاب کنید که گنجایش کافی برای برطرف کردن نیاز شما را داشته باشد. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که برای بهتر کار کردن سیستم خنک کننده یخچال، باید فضای چند سانتی متری از پشت و کنار یخچال خالی باشد.

2.بودجه خود را برای خرید یخچال و فریزر بسنجید

با مشخص کردن مبلغ دقیقی که میخواهید صرف خرید یخچال کنید، می توانید انتخاب بهتری داشته باشید. زیرا اگر بدون در نظر گرفتن این قضیه برای خرید یخچال اقدام کنید، دچار سردرگمی می شوید. اما با حساب کردن مبلغ مورد نظرتان قبل از خرید، خیلی از گزینه ها به طور خودکار حذف خواهند شد.

3.توجه به برچسب انرژی در زمان خرید یخچال و فریزر

یخچال ها جزو پر مصرف ترین وسایل برقی محسوب می شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی یخچال هایی تولید شده اند که مصرف آن ها بسیار است. هنگان خرید یخچال نگاهی هم به میزان مصرف برق دستگاه بندازید. برای مقایسه مصرف انرژی یخچال ها، به برچسب انرژی که روی بدنه آن ها چسبانده شده توجه کنید.

برچسب انرژی نصب شده روی دستگاه ها، میزان مصرف انرژی آن ها را نشان می دهد. سطوح مصرف با یکی از حروف A تا  G، که هرکدام دارای رنگ خاصی می باشند، مشخص می شوند. هرچه مصرف انرژی دستگاه به سطح A نزدیک تر باشد، دستگاه بازدهی بیشتری دارد. همچنین هرچه به سطح G نزدیک می شویم به معنای پر مصرف تر بودن دستگاه می باشد.

Tagged with: , , , , , , , , ,