بسیاری از مردم از فریزر بستنی اطلاعات خیلی کمی دارند و فکر می کنند که همه فریزر های بستنی یک کار را انجام می دهند. این در حالی است که بسته به نوع بستنی باید فریزر بستنی خاصی را انتخاب کرد. در ادامه این متن به بررسی انواع بستنی و نحوه نگه داری آن ها خواهیم پرداخت تا تفاوت یخچال های بستنی را نسبت به یکدیگر و نگه داری هر نوع بستنی درک کنیم.

بستنی یکی از خوراکی های خوشمزه و پر طرفدار در تمام فصول سال است. مخاطبان این میان وعده جذاب، همه اقشار جامعه را شامل شده و محدودیت سنی ندارد. پایه بستنی ها شیر و مشتقات آن است که برای سالم ماندن نیاز به فضایی سرد دارد. اگر بستنی را در یخچال قرار دهید به سرعت آب شده و شکل منسجم خود را از دست می دهد. در تابستان به علت گرمی هوا، مصرف این خوراکی خنک و شیرین بیشتر می شود. همچنین دمای بالای هوا موجب آب شدن سریع بستنی می شود. بنابراین برای نگهداری بستنی به یخچال بستنی یا فریزر بستنی نیاز دارید. بستنی ها با توجه به روش درست شدن و مواد تشکیل دهنده آن ها به چند دسته تقسیم می شوند که هر یک با توجه به خصوصیات منحصر به فرد خود نیاز به شرایط نگه داری خاص خود دارند. در این مقاله به برسی ۳ نوع از بستنی های عرف بازار خواهیم پرداخت.

انواع بستنی جهت خرید فریزر بستنی

لازمه خرید فریزر بستنی، شناخت نوع بستنی می باشد. از انواع بستنی، می توان به جلاتو و بستنی ماستی اشاره کرد که هر یک نیازمند دمای مخصوصی جهت نگهداری می باشد. در زیر، راجع به انواع بستنی و شرایط نگهداری هر کدام اشاره شده است تا در انتخاب فریزر فروشگاهی مورد نظر دچار سردرگمی نشوید.

بستنی (Ice Cream)

این نوع از بستنی در دمای پایین تری سرو میشود و عموما جنس سخت تری دارد. میزان چربی موجود در این بستنی ها بین ۱۵ تا ۴۵ درصد بوده و میزان طول عمر آنها بین ۱ تا ۲ ماه در شرایط مطلوب و فریزر بستنی استاندارد است. این دسته از بستنی ها به دلیل این که در دمای پایین تری تحویل مشتری داده میشوند و درصد چربی بیشتری دارند در فریزر های بستنی رو باز قابل سرو شدن هستند.

جلاتو (Gelato)

اینگونه بستنی ها که بیشتر در طعم های میوه ای هستند در پروسه طولانی تری درست میشوند. میزان چربی این بستنی ها بین ۷ تا ۱۲ درصد بوده و در دمایی به نسبت بالا تر از تیپ اول بستنی ها در اختیار مشتری قرار داده میشوند. طول عمر این بستنی ها در محیط باز بین ۲ هفته تا ۱ ماه است و این در حالی است که در محیط های بسته تا ۶ ماه سالم میمانند. به دلیل وجود در صد کم چربی و جنسیت نرم تر این بستنی ها زود تر آب میشوند و به همین خاطر باید در فریزر های در بسته نگه داری شوند (مانند فریزر صندوقی) تا ظاهر خود را هنگام تحویل به مشتریان حفظ کنند.

بستنی های ماستی (Frozen Yogurt)

این بستنی ها، ماست های طعم دار یخ زده هستند که به جای خامه از شیر در درست کردن آنها استفاده میشود. این بستنی ها حاوی دانه های فعال هستند که هضم و سیستم گوارش بدن نیز کمک میکنند. چربی موجود در این بستنی ها بین ۰.۵ تا ۵ درصد میباشد و به همین دلیل باید در دمای نسبتا بالا تری نگه داری شوند. این به این معنی است که یخچال های بستنی مورد استفاده برای این محصولات نیز باید در بسته باشند. در بسته بودن فریزر بستنی به معنی داشتن در شیشه ای این فریزرهای بستنی است که در عین سالم نگه داشتن آنها نمایی زیبا را در دید مشتریان قرار میدهد.

Tagged with: , , , , , , , ,