سوپرمارکت های امروزی و سیستم های یخچال فروشگاهی مدرن مصرف انرژی بسیار بالایی دارند و تا مرز ۱ تا ۱.۵ میلیون کیلووات ساعت در سال نیز می رسد. روش های جدید متعددی برای کاهش این رقم به کار گرفته می شود که از جمله آن می توان به یکپارچه سازی سیستم های گرمایش و سرمایش (HVAC) اشاره کرد. آنالیزها نشان می دهند که اگر این سیستم ها به  درستی نصب شوند، می توان گرمای تولید شده از فرایند کار یخچال ها را تا ۶۰% و همچنین مصرف انرژی را تا ۱۰% کاهش داد.

یکی از پیشنهادات برای کاهش هزینه های مصرفی یخچال های فروشگاهی یکپارچه سازی سیستم های HVAC و سیکل برودتی یخچال فریزرهای فروشگاهی می باشد که می توان گرمای تولید شده از یخچال ها را به سیستم گرمایشی مجموعه برگرداند و هزینه های سالیانه را تا بیش از ۱۰% کاهش داد.

 سوپرمارکت ها به عنوان یکی از پر مصرف ترین فضاهای تجاری در مصرف انرژی محسوب می شوند. بخش عظیمی از این انرژی صرف نگه داری محصولات یخ زده در فریزرها و دیگر محصولات در یخچال ها می شود (هم در یخچال های داخل فروشگاه و هم در انبار های سرد). یخچال ها و فریزرهای فروشگاهی میزان قابل توجهی گرما تولید می کنند که می توان با یکپارچه سازی با سیستم های گرمایشی مجموعه برای گرم کردن آب و محیط از آن استفاده کرد.

یک سوپرمارکت بزرگ (با سطح فروشی بین ۳۷۰۰ تا ۵۶۰۰ متر مربع) سالیانه ۲ تا ۳ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف می کند. بخش عظیمی از این انرژی توسط یخچال ها مصرف می شود. از این میزان انرژی کمپرسور و کندانسور یخچال های فروشگاهی ۶۰ تا ۷۰ درصد انرژی را مصرف می کنند و باقی آن توسط  نمایشگرها، فن های داخل یخچال فروشگاهی، اواپراتور، نورپردازی داخل کابین یخچال و شیشه های گرم استفاده می شود.

یخچال های فروشگاهی اکمی کولنت با استفاده از سیستم های اینورتور و چند تکنولوژی پیشرفته دیگر توانسته اند مصرف انرژی را تا ۲۷% کاهش دهند. در این سیستم یک بازه دمای خاص برای یخچال تعریف می شود که به صورت خودکار هنگامی که دمای یخچال به حد مطلوب می رسد موتور از دور خارج شده و برای مدتی کارنمی کند. هنگامی که  دما به حد غیر مطلوب نزدیک می شود موتور دوباره وارد سیستم شده تا دما را به حالت اولیه باز گرداند. به این ترتیب مصرف انرژی تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

با یک محاسبه ساده می توانید دریابید که استفاده از یخچال های اکمی کولنت که کیفیت ساختشان نیز با استانداردهای اروپایی همخوانی دارد می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت برای شما باشد که هزینه ای که  صرف خرید این کابین ها کرده اید در طول زمان با کاهش مصرف انرژی به شما باز می گردد.

Tagged with: , , , , , , ,