امروزه، امکان ندارد وارد فروشگاهی شوید و انواع مختلفی از یخچال فروشگاهی را نبینید. یخچال ویترینی شیشه خم و شیشه تخت، یخچال پرده هوا (یخچال ایستاده) و … نمونه هایی از این دسته یخچال هاست که هر فروشگاهی بسته به نیاز خود، آن ها را انتخاب می کند. برای فروشگاه دار مهم است مواد غذایی داخل یخچال تازه بماند، همچنین موادی که به شکل منجمد خریداری می کنند، سالم به دست مشتری برسد. این مدل یخچال ها نسبت به نوع خانگی آن دارای امتیازاتی است، از جمله اینکه پرقدرت تر هستند و در نگهداری دمای مناسب و متعادل قابلیت بیشتری دارند، همچنین چون حجم بزرگتری دارند تمیز کردن آن ها راحت تر است و بالاطبع، طول عمر آن ها با توجه کارکردشان بیشتر خواهد بود؛ اما با این اوصاف همانند نوع خانگی آن، نیاز به مراقبت دارند و اگر درست و بهینه از آن ها استفاده نشود، به طور قطع آسیب می بینند.

برخی نکات مهم در نگهداری از یخچال های فروشگاهی یا هایپر مارکتی وجود دارد که حتما باید مد نظر قرار گرفته شود :

_ هرگز نباید آن ها را نزدیک وسایل گرمازا نظیر فر یا اجاق برقی قرار داد، زیرا به مرور زمان باعث از کار افتادن کمپرسور یخچال می شود و مشکلات دیگری نیز به همراه دارد، از جمله اینکه موتور یخچال برای خنک ماندن باید بیشتر کار کند و خود این مسئله به ساختار یخچال صدمه می زند و از عمر مفید آن می کاهد.

_ دمای یخچال باید همواره مناسب باشد، مثلا اگر بیش از حد گرم یا سرد باشد، موجب فاسد شدن مواد غذایی می شود، از این رو باید متناسب با دمای محیط و نوع موادی که داخل آن قرار می گیرد، تنظیم شود.

_ یخچال فروشگاه نیاز به تعمیر دارد چنانچه موارد زیر مشاهده شود :

 محتویات داخل آن به اندازه کافی خنک و سرد نشوند؛ کمپرسور یخچال روشن نشود و یا موتور بیش از حد داغ باشد؛ بدنه یخچال برق داشته باشد که به نوعی خطرناک می باشد و ممکن است موجب آسیب جسمانی نیز شود؛ شیشه یخچال شکسته شود و یا درب و لولای آن نیاز به تعویض داشته باشد.

در مورد یخچال فروشگاهی هیچگاه نباید نسبت به خرابی آن، بی اعتنا بود زیرا حتی برای چند ساعت نیز ممکن است خسارت زیادی به بار آورد. این دسته از یخچال، فقط از جهت نگهداری مواد غذایی اهمیت ندارند، بلکه به عنوان دکوراسیون فروشگاه نیز کارکرد دارند و ویترینی برای نمایش محصولات به شمار می روند.

Tagged with: , , , , , , ,