هدف نهایی فروشندگان مواد غذایی حفظ مشتریان از طریق ارائه غذاهای تازه و سودآور است، از این رو به منظور حفظ و تازه نگه داشتن مواد غذایی، به یخچال های تجاری خود متکی می باشند. اگر صاحب یک سوپرمارکت یا رستوران هستید، بدون شک می دانید که یخچال صنعتی (سیستم تبرید) به عنوان اصلی ترین عنصر کسب و کار شما به حساب می آید.

با این حال، صرف نظر از اینکه چندین مرتبه و به طور منظم یخچال و فریزر فروشگاهی خود را سرویس کرده اید، یخچال نیز مانند هر دستگاه برقی دیگری، دارای طول عمر است. بنابراین این سؤال پیش می آید که صاحبان فروشگاه چه موقع باید به فکر تعویض و جایگزینی این وسایل باشند.

یخچال و فریزر فروشگاهی با نگه داری مناسب می تواند حداکثر تا 10 سال عمر مفید داشته باشد. برخی از مدل های با کیفیت می توانند بین 15 تا 20 سال نیز سالم مانده و کار کنند. هنگامی که به این وسایل به اندازه کافی توجه نشده و در نگه داری آن ها غفلت شود، خیلی زودتر علائم نارسانایی مکانیکی را از خود نشان می دهند و ممکن است در نیمی از مدت زمان ذکر شده، نیاز به تعویض داشته باشند. غفلت از معاینات منظم و رفع مشکلات احتمالی می تواند باعث کاهش بازدهی یخچال شده و همچنین طول عمر یخچال را تا 7 سال کاهش دهد.

یخچال هایی که دارای سیستم قدیمی هستند و به نظر می رسد هنوز هم برای کسب و کار کارآمد هستند، مقرون به صرفه نیستند، مصرف انرژی بالایی دارند و با محیط زیست سازگار نیستند.

در این مقاله قصد داریم عواملی را که هنگام تصمیم گیری در مورد تعویض یخچال و فریزر فروشگاهی خود باید در نظر بگیرید، بررسی کنیم.

آیا زمان تعویض است ؟

اگر یخچال صنعتی شما در تلاش است تا درجه حرارت داخل کابین یخچال را خنک و ثابت حفظ کند، معمولا نشانه ای از نیاز به تعویض آن است. یخچال ها به طور معمول باید بتوانند دما را بین 2 تا 4 درجه سلسیوس نگه دارند. اگر دما ثابت نبوده و دائما در حال نوسان باشد، به ویژه اگر یخچال قادر به حفظ دما زیر 5 درجه سانتی گراد نباشد، نشان دهنده وجود یک مشکل است.

این مشکل می تواند توسط تعدادی از عناصر ایجاد شود. این موارد می تواند شامل لوله های فرسوده، اتصالات پنل آسیب دیده یا واشر معیوب درب یخچال باشد. این مشکل می تواند مشکلات دیگری را مانند بیرون رفتن هوای سرد داخل کابین ایجاد کرده و در نهایت موجب صدمه رسیدن به کمپرسور شود. خسارت وارده به کمپرسور ممکن است باعث افزایش قابل توجه مصرف انرژی به دلیل عدم کارایی یخچال در وضعیت درست و استاندارد باشد.

تجهیزات برودتی که به طور کامل تعمیر نشده اند و به درستی کار نمی کنند، ممکن است به طور ناگهانی از کار افتاده و منجر به فاسد شدن و هدر رفتن مواد غذایی شوند. این اتفاق به نوبه خود تاثیر مخربی بر عملکرد تجاری شما خواهد گذاشت.

در این حالت تنها راه جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، تعویض واحدهای برودتی ناکارآمد و معیوب است. در مواقعی که هزینه تعمیر یخچال معیوب به اضافه هزینه های مصرف انرژی بالا در نگه داری طولانی مدت یخچال بسیار زیاد است، جایگزین کردن یخچال صنعتی قدیمی با یک سیستم جدید تر و کارآمدتر در دراز مدت موجب صرفه جویی در هزینه ها در طولانی مدت می شود. بهترین راه برای تعیین اینکه آیا زمان تعویض تجهیزات قدیمی رسیده یا نه، محاسبه سطح راندمان، هزینه های نگه داری در طی 2-3 سال گذشته، مدت زمان استفاده از آن ها و … است.

عمر طولانی تر و بهره وری انرژی یخچال و فریزر فروشگاهی

با پیشرفت تکنولوژی و تولید یخچال های صنعتی جدید، به خصوص آن هایی که عمر مفید بالای 10 سال دارند، یخچال های جدید باید جایگزین یخچال های قدیمی شوند. همانطور که ذکر شد، یکی از اصلی ترین عوامل هنگام تعویض سیستم های قدیمی تر، در نظر گرفتن هزینه صرفه جویی زیادی است که واحدهای جدیدتر به همراه دارند.

صاحبان بسیاری از مشاغل تصور می کنند خرید سیستم تبرید جدید ممکن است هزینه زیادی را برای آن ها دربر داشته باشد، اما هزینه تعمیر واحدهای قدیمی تر بسیار بیشتر از تعویض آن ها خواهد بود.علاوه بر آن، سرمایه گذاری اولیه هنگام خرید یخچال فروشگاهی جدید این پتانسیل را دارد که طی 3 تا 5 سال آینده جبران شود.

Tagged with: , , , , , ,